Where did you shop in Australia

Groceries in Australia • Grocery prices cheap or expensive?

Recently we were asked whether groceries in Australia are really that expensive, as we always hear, and whether the prices are cheap or expensive or high or low.
Before we came to Australia, we also thought about this subject.




Groceries in Australia: the prices

We can now definitely say that a lot is expensive, but you don't just have to eat toast and pasta.

Groceries in Australia are now and then available at prices similar to those in Germany - but every now and then the food prices simply shoot through the roof!

In order to be able to give an exact overview, we were in different shops, different price ranges.
As in Germany, there is an Aldi here.
A Rewe can be compared to a Coles and a Real to a Woolworth.


The two most common stores are Coles and Woolworth as you can find them everywhere.
In New South Wales and Victoria there is also the well-known Aldi, which we also have in Germany.

There should also be Aldi branches in Queensland and gradually Aldi should also come to the West.
But we only picked up this by the way ...


The Aldi is definitely the cheapest, as in Germany.

Bananas in the Aldi

A homely feeling awaits you as soon as you enter the shop.
The Australian Aldi is built exactly like the German Aldi.

Apples in the Aldi

So that you can get an idea of ​​the prices, we have prepared an approximate list of food prices in Australia for you (approx. Prices and information may vary):

Aldi:

Rice Cakes $ 1.99 = € 1.34
Nescafe 200g $ 6.49 = € 4.37
Oatmeal $ 1.05 = € 0.70
Cornflakes Gluten Free $ 2.99 = € 2.00
Nutella $ 4.59 = € 3.09
Chocolate $ 2.49 = € 1.67
Chocolate rice pops $ 3.99 = € 2.68
Double pack of cornflakes $ 2.49 = € 1.67
Rice milk $ 1.79 = € 1.20
Almond milk $ 2.29 = € 1.54
Soy milk $ 1.69 = € 1.13
Cow's milk $ 0.90 = € 0.60
Can of mushrooms $ 1.85 = € 1.24
Can of bean mix $ 0.75 = € 0.50
Can of chickpeas $ 0.75 = € 0.50
Can of lentils $ 0.75 = € 0.50
Instant noodle soups pack of 5 $ 1.19 = € 0.80
Instant noodle soup single pack $ 0.99 = $ 0.66
Can of tuna $ 1.80 = € 1.21
Passed tomatoes $ 1.59 = € 1.07
Tomato sauce $ 1.35 = € 0.90
Spaghetti $ 0.89 = € 0.59
Jasmine rice $ 2.29 = € 1.54
1 bottle of water $ 0.65 = € 0.43
Avocado on sale $ 2.49 = € 1.67
Bananas 1kg $ 1.99 = € 1.34
Apples $ 2.99 = € 2.00
1 bottle of Coca-Cola $ 2.79 = € 1.87
Nectarines $ 2.49 = € 1.67
Papaya $ 3.99 = € 2.68
Watermelon 1kg $ 0.79 = € 0.53
Cashew nuts $ 12.99 = € 8.75
Toasted bread $ 0.79 = € 0.53


Woolworth

Apples on sale 1kg $ 3.50 = € 2.35
Apples not on sale $ 4.98 = € 3.35
Pears on sale $ 2.49 = € 1.67
Blueberries $ 4.50 = € 3.03
Raspberries $ 3.90 = € 2.62
Strawberries regular price $ 3.90 = € 2.62
Strawberries reduced $ 1.32 = € 0.88
Bananas 1kg $ 3.90 = € 2.62
Carrots $ 1.88 = € 1.26
Broccoli 1kg $ 6.90 = € 4.64
Eggplant 1kg $ 6.90 = € 4.64
Potatoes $ 2 = € 1.34
6 rolls $ 2.50 = € 1.68
2 packs of rolls (12 pieces) on sale $ 4 = € 2.69
Tomatoes $ 3.90 = € 2.62
Almond milk $ 3.29 = € 2.21
Smoothies $ 4.50 = € 3.03
Orange juice $ 1.69 = € 1.13
Garlic bread (vegan) $ 1.90 = € 1.28
Hummus $ 2.50 = € 1.68
Frozen vegetables $ 3.69 = € 2.48
on offer 2 for $ 6 = € 4.04
Chickpeas Veggie Burger 4pcs. $ 4 = € 2.69
Falafel $ 5.69 = € 3.83
Tofu $ 3.80 = € 2.56


The prices at Coles are sometimes a bit cheaper than at Woolworth.

Pears in Woolworth

However, both supermarkets have different offers every day, which means that you can often get really good "bargains".
Look for the yellow signs on the shelves.

Rolls 2 for $ 4 at Woolworth

Products are often cheaper if they are offered in a double pack, such as "Buy 2 and save sum X".


You can also save a lot on water:
In the beginning we bought new water bottles regularly, now we only buy new bottles occasionally and fill them up with tap water.
The tap water in Australia often contains a bit of chlorine, but you can drink it without any problems and thus save a lot of money!

For breakfast I like to eat oatmeal with rice milk, cinnamon and an apple.
The oat flakes are very cheap at 0.70 cents compared to the chocolate pops at € 2.68.
Fresh fruit and vegetables are a bit more expensive, for example we don't buy fresh broccoli for € 4.64, but rather a frozen vegetable pan for € 2.48.
Nevertheless, it is of course more expensive than a white toast which is of course dirt cheap at 0.53 cents.

All in all, you can eat, shop and live quite “cheaply” in Australia.

Potatoes in Woolworth

So the groceries in Australia don't all cost that much and are mostly available at “humane prices”, so you don't have to live on bread and water alone. ;)
But e.g. blueberries for 6-7 $ per bowl, if they are not on sale, then they dig deep into your wallet! :)

Smoothies

If you compare prices when shopping, you can get along quite well in Australia!

However, restaurant visits and the consumption of alcohol should definitely be restricted or set to zero, because these "extras" are really expensive.

Conclusion on grocery shopping and prices in Australia:

Australia is more expensive than Germany in terms of food, but you can save a lot with little tricks, such as filling the water bottles with tap water and shopping at the Aldi.
Likewise, when looking for offers!


We hope you have got a little overview of groceries in Australia and their prices!

Many greetings,
Daniel and Jessica

P.S .: We recommend the * Without Words Dictionary * so that you can always say worldwide what you like and are allowed to eat or not.
With this little book you can always show what you don't like or are not allowed to eat etc. by pointing to pictures!

Very simple, always understandable and not only very helpful when it comes to food.
Perfect for communication when you don't speak a language or only speak it very badly!